RELACJA: 17. Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Toruń, OD NOWA, 15.12.2018

12/18/2018 10:14:00 PM

17. Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego

Pomimo upływu wielu lat, Toruń wciąż żyje muzyką Republiki. Po raz siedemnasty, wszyscy fani zespołu mogli uczestniczyć w dniach Grzegorza Ciechowskiego, które odbywały się od 13-16 grudnia 2018. Mam jednak wrażenie, że to właśnie w toruńskim klubie OD NOWA, historia oraz  muzyka Republiki rozbrzmiewa najlepiej. W 1980 roku ten studencki klub, był początkiem narodzin gwiazdy wciąż dla nas i dla wielu nieprzerwanie świecącej.


Jak co roku, nikt poza organizatorami, nie wiedział, kto tym razem zagra na deskach Od Nowy i zmierzy się z legendarnymi utworami Republiki. Lista artystów była trzymana w tajemnicy do samego końca. Na plakacie widniała tylko jedna nazwa i był nią duet tęskno. Tego wieczoru Hania Rani i Joanna Longić zostały docenione za przepiękną debiutancką płytę "Mi". Nagroda artystyczna im. Grzegorza Ciechowskiego trafiła właśnie w ich ręce - zasłużenie, ponieważ dziewczyny tworzą dla nas niezwykle delikatną, wrażliwą oraz niezapomnianą podróż do muzycznej czasoprzestrzeni. Dla wielu, w tym dla mnie, podczas słuchania kompozycji tęskno, zgiełk tego świata cichnie i nie ma prawa wynurzyć się ze swojego brudu i ciemności. Napisałem dla wielu, bo zgromadzona publiczność podczas koncertu nie była gotowa na tęskno, przynajmniej jej większa część. Obok mnie za to stały osoby, które wyśpiewały każdy zagrany utwór. Im bliżej sceny tym lepiej. Zawsze tak jest. 

tęskno z nagroda artystyczną im. Grzegorza CiechowskiegoAle zacznijmy od początku. 
Wydarzenie było podzielone na dwie części. W pierwszej kolejności zaprezentowali się toruńscy muzycy z Gribodejow i odpalili wulkan pełen muzycznych emocji z pocałunkami w kosmos Republiki. Następnie, doładowana i rządna gitarowych dźwięków publika musiała ochłonąć przy dźwiękach tęskno i dać puścić się grawitacji, by odlecieć gdzieś wysoko w kosmos. Niestety, nie wszystkim się to udało. "Raz na milion lat" zdarzy się taka Republika, za którą będzie nam tak tęskno

Organizatorzy pomiędzy koncertami zapewnili nam ciekawy zabieg. Na dwóch telebimach "za plecami" puszczano wywiady z Grzegorzem Ciechowskim oraz urywki pierwszych koncertów upamiętniających artystę.

Grzegorz Ciechowski
Gribojedow
tęskno

Równo o godzinie 22:00 rozpoczęła się druga część. Tym razem na scenę wychodzili artyści o dłuższym stażu i twórczości. Jeden za drugim, pojawiali się, by oddać cześć Grzegorzowi Ciechowskiemu i Republice. Przeboje zespołu wykonywali, m.in: Michał Kowalonek, Tymon Tymański, Misia Furtak, Maciej Balcar i Urszula. Wszyscy z nich spisali się na medal. Wraz z grupą muzyków i chórków na czele czujących klimat Republiki, dopisali się do pięknej historii tego specjalnego wydarzenia. "Moja krew" na początek, "Na barykadach walka trwa" jako ostatni kawałek z wielu po drodze. Czy organizatorzy mieli tu jakiś przekaz? Czy po prostu muzyka oraz teksty Grzegorza Ciechowskiego i Republiki są równie aktualne wczoraj, jak i dzisiaj?

Co będzie dalej? Czas pokaże. Toruń ma swojego Kopernika, ale i Grzegorza Ciechowskiego z Republiką. Oby powstające wokół tego wydarzenia spory (swoją drogą kompletnie niezrozumiałe dla fanów) połączyła Muzyka, bo przecież takie jest jej magiczne działanie. Pod sceną, ku mojemu zdziwieniu, pojawiło się sporo młodych osób, jak i rodzin z dziećmi ubranych w czarno-białe barwy. Na koncercie nie mogło zabraknąć również największego fana Republiki jakiego znam, czyli mojego taty. "Biała flaga" i reszta zdjęć na koniec wpisu.
Gribojedow
tęskno
Michał Kowalonek


Misia Furtak


Maciej Balcar
Urszula
ctrl pattt z tatą :)


CTRL'ujcie!           

~ Patryk Makowiecki / ctrl pattt

CTRL'uj podobne wpisy

0 komentarze

Tutaj możesz wyrazić grzecznie swoją opinię :)