Arctic Monkeys - powrót do Beneath the Boardwalk

12/14/2018 10:18:00 PM


Okeeeey, fani Arctic Monkeys!
Przed Wami trudne wybory. Wywołuję Was do tablicy z pytaniem, ilu z Was słuchało zespołu zanim "Do I Wanna Know?" podbiło świat? Mam nadzieję, że nie będę w tej kwestii sam. Nie wiem również, jak wielu fanów odpadło po najnowszym dziele Arctic Monkeys, a raczej Alexa Turnera, pod nazwą "Tranquility Base Hotel & Casino", ale ja nadal tu jestem, no i będę - fanem. Nadszedł jednak czas i myślę, że naprawdę dobry moment, by zabrać Was w konkretną podróż w czasie.

Zanim nasze Małpeczki wypuściły najlepszy debiut w historii muzyki indie rock na Wyspach Brytyjskich, miały swoje utwory demo, które z czasem przeistoczyły się w studyjne, albumowe, ep-kowe, bądź singlowe wersje. Nie wszystkie, ale większość. Wtedy nastolatkowie, nagrywali swoje kawałki na CD i rozdawali fanom na koncertach. Jak wiecie, fani robili resztę i już w 2004 roku wrzucali .mp3 do sieci. Na dysku oczywiście mam wszystkie możliwe demówki, i tak miejscami zastanawiam się, co lepsze? Demo czy wersja albumowa? Postanowiłem zrobić z tego wpis i poznać Wasze zdanie, a Wy siłą rzeczy poznacie moje. Nie będziemy się tutaj skupiać na jakości nagrań, czy ile dany utwór ma kbps, ale na ich klimacie. Podstawą rozważań będzie "Beneath the Boardwalk", czyli nieoficjalny zbiór 18 demówek Arctic Monkeys. 

Oczywiście nie wszystkie traki doczekały się swoich odpowiedników albumowych, dlatego najpierw skupimy się na porównaniach, a w dalszej kolejności posłuchamy reszty. Przed Wami naprawdę dużo zajebistej muzyki. Szczerze zazdroszczę tym, którzy dopiero teraz dobiorą się do tego "albumu". Zerknijmy jeszcze na całą tracklistę. Pogrubiłem na niej kawałki, które pojawiły się na debiutanckim "Whatever People Say I Am, That's What I'm Not" wydanym 2 lata później.

1. A Certain Romance 5:24
2. Bigger Boys and Stolen Sweethearts 2:52
3. Choo Choo     3:08
4. Cigarette Smoke    2:56
5. Dancin' Shoes    2:25
6. Fake Tales of San Francisco 3:04
7. Knock a Door Run  4:27
8. Mardy Bum  2:53
9. On the Run From the MI5   1:43
10. Riot Van 2:15
11. Scummy 3:22
12. Still Take You Home 3:09
13. Wavin' Bye to the Train or the Bus 3:03
14. Bet You Look Good on the Dancefloor 2:52
15. Stickin' to the Floor 2:00
16. Space Invaders 2:42
17. Curtains Closed 2:10
18. Ravey Ravey Ravey Club (live)


Pewnie fani widzą już pierwsze różnice w nazewnictwie niektórych kawałków. "Scummy", to oczywiście znany wszystkim "When The Sun Goes Down", "Cigarette Smoke" równa się "Cigarette Smoker Fiona" ze znakomitej EP-ki "Who the Fuck Are Arctic Monkeys?", "Bigger Boys and Stolen Sweethearts" został ponownie nagrany i wstawiony jako B-side singla "I Bet You Look Good on the Dancefloor". Podobnie było z "Stickin' to the Floor", z tym, że ten trafił na B-side "When the Sun Goes Down". Serio, ta cała tracklista jest jak 10, 18 przykazań każdego fana Arctic Monkeys. Można żałować, że takie kawałki jak "Wavin' Bye to the Train or the Bus" nie trafiły nigdy do ponownej obróbki, bo sam z chęcią posłuchałbym wersji finalnej, ale zadajmy sobie pytanie, czy jest czego żałować? Aż wzięło mnie na śpiewanie, ponieważ to jeden z moich ulubionych.

"Don't know where we're going, baby
I s'pose it depends
But even if we're all far apart
We can all come back and all be fine
We'll be able to be together again".


No dobra, ja tu gadu-gadu, a przed Wami ciężkie zadanie.
Słuchajcie, wybierajcie i koniecznie dajcie znać, jaką wersję lubicie najbardziej?

A Certain Romance (Beneath the Boardwalk version) vs. A Certain Romance (album version) 
Dancin' Shoes (Beneath the Boardwalk version) vs.  Dancing Shoes (album version) 
Fake Tales of San Francisco (Beneath the Boardwalk version) vs. Fake Tales of San Francisco (album version)
Mardy Bum (Beneath the Boardwalk version) vs. Mardy Bum (album version)
Riot Van (Beneath the Boardwalk version) vs. Riot Van (album Version)
Scummy (Beneath the Boardwalk version) vs. When The Sun Goes Down (album Version)
Still Take You Home (Beneath the Boardwalk version) vs. album version
Bet You Look Good on the Dancefloor (Beneath the Boardwalk version) vs. I Bet You Look Goodon the DncefloorChyba brak jest jednoznacznej odpowiedzi na zadane wyżej pytanie, przynajmniej dla mnie, bo przecież przygodę z Arctic Monkeys zaczynałem... 14 lat temu! A jak jest z Wami? Odpowiadajcie tutaj pod wpisem, albo na facebooku ctrl pattt. Możecie również nic nie pisać i delektować się Muzyką. Chociaż, gdzieś tam jednak liczę na to, że emoji znikną z komunikacji międzyludzkiej, bo są takim dymkiem w oczy od papieroska.

CTRL'ujcie!           

~ Patryk Makowiecki / ctrl pattt

CTRL'uj podobne wpisy

1 komentarze

  1. Anonimowy12:17

    Świetny jest ten blog;) Ja uwielbiam już chyba każdą wersję Małpeczek i miło mi było powrócić do tych dawnych lat. Dziękuje ci bardzo za przypomnienie:)))

    OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz wyrazić grzecznie swoją opinię :)