FIFA 13 - czyli co w Soundtrack'u piszczy!

9/30/2012 10:03:00 PM

Doskonałym połączeniem mojej misji blogowej i YTbowej będzie dzisiejszy wpis :D
CTRL ALT + CTRL GAMES

W skrócie, będzie dziś o soundtrackach w grach, a właściwie jednej gry.
Zanim jednak przejdę do meritum, zgodzicie się ze mną, że muzyka w grach video jest jakby kolejnym bohaterem, wyznacza drugie tło, uprzyjemnia nam czas, buduje napięcie, podkreśla klimat.


W grze, o której dzisiaj mowa - FIFA 13 - muzyka zawsze stała na najwyższym poziomie. Podkreślę, iż nie jestem wielkim fanem 'fifki'. Kiedy dochodzi do kolejnej premiery tej gry (która niewiele różni się od poprzedniczki, a jednak masa ludzi płaci za drobne poprawki i niuanse), zawsze z miłą chęcią spoglądam na to, co się zmieniło. Zmienia się tutaj na pewno muzyka :)

Istnieje taka fajna stronka -> http://www.fifasoundtrack.com
na której możecie sprawdzić jak w kolejnych częściach gry, czyli począwszy od FIFY 94 do najnowszej FIFY 13, zmieniał się cały soundtrack.

Dopiero od FIFY 98 nastąpiły większe i przyjemniejsze wstawki. Dostaliśmy wtedy kawałki takie jak: Blur - Song 2, Chumbawamba - Tubthumping :D

Hity kolejnych fifek to m.in:
Fatboy Slim - The Rockafeller Skank, Goorillaz - 19/2000 (Soulchild Remix), Goldfrapp - Train,  Franz Ferdinand - Tell Her Tonight, The Sounds - Seven Days a Week.

Pamiętam jak w FIFIE 06 pojawiło się Bloc Party z kawałkiem 'Helicopter'. Ja zachwycony, bo przecież zespół znałem już ponad rok (Silent Alarm), inni również - bo mieli okazje poznać coś nowego, band który gdzieś im tam umknął. Zresztą po tej fifie sporo osób mówiło o tym kawałku. Moi znajomi zaczęli nawet kojarzyć BP właśnie z fifą :D
Sam odnalazłem w FIFIE 06 coś nowego dla siebie. Mowa tu o genialnym kawałku Dogs - London Bridge, Hard-Fi - Gotta Reason, Nine Black Alps - Cosmopolitan, Oasis - Lyla, oraz nieźle popieprzony The Rakes - Strasbourg. Mocna dawka brytyjskiego kopa!


Każda kolejna FIFA miała coraz więcej smaczków, a moja pasja do muzyki rozwijała się w dobrym kierunku :):  Boy Kill Boy - Civil Sin, Keane - Nothing in My Way, CSS - Off the Hook, Maxïmo Park - The Unshockable, The Automatic - Monster, Black Kids - I'm Not Gonna Teach Your Boyfriend How to Dance with You (The Twelves Remix),  CSS - Jager Yoga, Duffy - Mercy, Hot Chip - Ready for the Floor (Soulwax Remix),  The Fratellis - Tell Me a Lie,  The Kooks - Always Where I Need to Be, The Ting Tings - Keep Your Head, Dananananaykroyd - Black Wax, We Are Scientists - Rules Don’t Stop, Foster the People Call It What You Want, The Hives - Thousand Answers, The Vaccines - Wreckin' Bar (Ra Ra Ra).

W najnowszej odsłonie natkniemy się na:
Bloc Party - We Are Not Good People, Miike Snow - Paddling Out, Passion Pit - I'll Be Alright, The Presets - Ghosts,  Two Door Cinema Club - Sleep Alone,
i wiele, wiele innych zespołów i wykonawców do odkrycia!


Do czego też zmierzam? Zwróćcie uwagę, że dla wielu z wymienionych tutaj artystów, bycie usłyszanym w takiej grze jak chociażby FIFA daje +100 pkt do zainteresowania :) Ja teraz z cholernym zaciekawieniem przesłuchuję każdy nowy trak, który ukazał się na obecnej części fifki. Zapewne znajdę zaraz coś dla siebie i będę bujał się przez lonnng longgg time :) 

                                                                                                             Dalej Pany! W rytm muzyki się ruszamy :D

Lekka podsumka.
Odchodząc od przykładu gry FIFA, bo przecież zajebiste soundtracki pojawiały się w innych grach, np. seria Need for Speed, seria Mafia, seria Fallout (i w cholerę innych) - poza tym, że kawałki udostępniane umilają nam czas, to są też swego rodzaju okazją/promocją, dla mniej znanych (lub bardziej) wykonawców, na bycie zauważonym dla grona, które na co dzień nie ma dużej zajawki muzycznej, ale być może lada dzień to się zmieni :) Poza tym, niektóre z utworów robione są specjalnie pod grę i tylko tam możecie je usłyszeć.
Dla nas - ludzi, którzy żyją muzyką - jest to mała szansa na wyszukanie czegoś nowego dla siebie samego.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć swoje pasje.

omfg zajebiste przesłanie na koniec! :D
Miłego początku tygodnia!
Hejos!


CTRL'uj podobne wpisy

2 komentarze

 1. Hm, czyżbyś zapomniał o najczęściej eksploatowanym w serii FIFA zespole? Myślę oczywiście o Kasabian.
  Również przyznam, że soundtracki w grach sportowych czy wyścigowych to świetna sprawa, przez jakiś czas mamy okazję zapoznawać się się z nieznanymi dotąd artystami bądź być dumnym, że tych znałeś już wcześniej. Sam z niecierpliwością czekam na soundtrack w najnowszym NFSie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lista zespołów była zbyt długa, by ując wszystkie - powybierałem te najciekawsze :) No to czekamy razem za nowym Most Wanted ;)

   Usuń

Tutaj możesz wyrazić grzecznie swoją opinię :)